петок, мај 12, 2006

дас

фасфасф


а

vcxfas

вторник, октомври 11, 2005

Неста месец дена ќе одмара...


Алесандро Неста членот на италијански Милан и на италијанската фудбалскарепрезентација,на мечот со Словенија ја поткршил(пази ми израз) раката и денес ќе биде оперисан во Италија.Ќе пропушти три натпревари од калчото и два од Лига на шампиони.Малери бе...мораше баш сите повреди на Милан или Ливерпул да бидат ебате беља................

Холандија - Македонија

Утре на Амстердам Арената со почеток од 19.30 , Македонија и гостува на Холандија.
Факти.Холандија е многу посилна репрезентација од нас,башка и во Скопје успеавме колку-толку да ги задржиме и сега ќе сакаат одмазда.Арно ама,со победата над Чешка во гости ,Холандија си го обезбеди учеството на СП , па утре со нас ќе играат растеретени и нема толку да мислат на резултатот.
Повреди.За Холандија немам појма како стојат со повреди,али за кај нас знам дека Шакири тешко да настапи.
Повратници.Во мечот со Холандија кај нас по двегодишна пауза во националниот тим се враќа Гоце Христов. (ајде Гоце можеш ти...)
Прогноза.Мислам дека ќе дојде до израз индивидуалната мотивација кај нив(холанѓаните) и со некој(некои) излети на ван дер Варт или друг од средината ке не тепаат 2 или 3-1.За нас гол ќе даде Мазнов.(колкав оптимиста сум,а?)Ај да испадне нешто убаво па пак да славиме...

Измеѓу редови...

И сега кога се наоѓаме пмеѓу две утакмици во краток временски период,се случуваат ногу интересни работи во секоја од репрезентациите.Некако најинтересни ми се кошкањата и тепачките...
Додека во нашата репрезентација се пукаат помладите со постарите(мислам на Игор Митревски )и Александар Митревски нешо се скрале) во Шпанската репрезентација се спукале Пујол(пуци и Висенте од Валенсија.На тренинг додека си играле онака на мали голчиња,Пујол најверојатно несакајки му удрил лакт на нервозниот од Валенсија ,а овој му се џитнал да го тепа.Пујол знаеме дека е темпераментен па му вратил и убаво се заплескале.
Најчудно од приказнава ми е тоа дека не ги раздвоиле соиграчите(леле сеирџии шпанцивеее)туку ги развоил тренерот Луис Арагонес.Кутрит старичок може попил некој бокс.

Бидна шо бидна...идеме даље

Се одиграа пред-последните натпревари у квалификациите за СП 2006-та,имаше стварно (некои) чудни резултати(Камерун-Египет 1-1???),некои од фаворитите за пласман на СП излегоа од игра(највише тоа важи за Африка) , некои типци се повредија(Жерард,...Шакири),а некои што е најбитно од се си го обезбедија пласманот на светското.
Стоп сега,кога реков дека имало изненадувања во Африка само помислете на тоа дека во Швабарија 2006-та нема да ги гледаме Камерун,Нигерија , Сенегал и ЈАР ,туку Того(завчерашниот ден е прогласен за национален празник---жими мајка),Ангола,Гана и Брегот на слоновата коска.Ајдеееееееее...
Најсјебана утакмица од сите по мене беше Камерун-Египет.Ја глеав утакмицата на Eurosport и неможам да се начудам од почеток.Камерунцине играа на неискосена трева.Буквално!На пола игралиште-грмушка.Топкана рипа ко на хмммм,гајле немаат црнцине трчаат.Со други зборови помошниот на Турново е боље стадион.
Почнуваат да играат и одма се глеа кој е кој.Чиста работа,100 шанси-1 гол.Камерун на полувреме водеше 1-0 со голот на Дуала во 21 минута.Од тогаш до 78-ма минута направија уште една 15-16 шанси ама не дадоа гол камерунцитеееее.И пази сеа шо се дешава,избацуваат топка камерунците од корна и стига до еден египќанец.Ја враќа у 16 внатре и само еден ја скуцуе у гол со глаа.И крај,Камерун уше толку здивуваат,имаа уште 12 минути за да се пласираат на светско евентуално со победа.Во 80некоја Рејмонд Кала утна од метро пред гол(незнам како) па после Сонг па уште еден...и таман судијава пред да свирне крај,пЕнаЛ за камерун,95 мин.Се мести Кала(мислам) со лева,супер ја шутна али таман за у статива...И смрт...Тоа ти е фудбал,па сеа Того ќе ги глеаме догодина...ФУДБАЛ
И еве ви една слика од камерунската репрезентација,не ја ставам од што се добри,само запазете ја тревата(сува ко слива)

недела, октомври 09, 2005

Англија победи , Жерард во аут 2-3 недели

Овој викенд , знаеме сите дека на сцена стапија пред-завршните натпревари по групи за пласман на светското у Швабарија 2006-та.Комплетните резултати од мечевите очекувајте ги (зад)утре.
Е сега , вчера имаше некои навистина интересни резултати и натпревари.Еден од тие натпревари беше и Англија-Австрија кој се одигра на Олд Трафорд.Англија победија(пак гзларски) 1-0 со голот на Лампард од пенал во првото полувреме(24та минута поточно).
Најинтересно на мечот беше тоа што предводникот и капитенот на Ливерпул , Стивен Жерард се здоби со саката повреда на рамото .Информациите викаат дека Стиви ќе паузира најмалку две недели. Тој им се приклучи на Бекам(читај подоле зашто) и Сол Кембел(повреда на лигаменти) и нема да настапат на последниот меч против Полска(Дудек не брани , имаат среќа Енглеска)

Во Ливерпул денес е прогласен ден на жалост.(се зезам , ако има некој претерано глуп па да поверуе)
Тоа за мене се несреќни вести јер навијам за Ливерпул.Ех Стиви ќе ми фалиш во наредните две кола од премиер лигата.
А да, забораив да ви кажам и дека Бекамчо во шеесе и некоја минута добил RED CARD.Хехе...:)И то...

www.MAKFUDBAL.blogspot.comДенес , на 9 Октомври го отварам овој веблог за сите фудбалски фанатици низ Македонија.Тука ќе можете да ги најдете сите фудбалски новости , занимливости , трансфери итн.Доколку имате предлози за што и кого да пишувам , да ме критикувате или нешто слично поврзано со фудбалот слободно искоментирајте.До следниот пост...поздрав